czwartek, 1 listopada 2018

Sprzątanie grobów przed Świętem Zmarłych 2018

Porządkowanie opuszczonych grobów przy okazji dnia Wszystkich Świętych weszło już na trwałe do kalendarza Klubu "Otwarte Serca". W tym roku po raz trzeci udaliśmy się na cmentarz katolicki i prawosławny w Michałowie w poszukiwaniu grobów, które moglibyśmy przygotować na święto wspominania zmarłych.

Oprócz stałych członków Klubu Wolontariusza, tym razem towarzyszyli nam uczniowie klasy Ia z nauczycielką Urszulą Kaczmarek oraz zaprzyjaźnieni wolontariusze ze Stowarzyszenia "Anawoj" - Oğuzhan Alpat z Turcji i Matthieu Jaillet z Francji.Pierwsze kroki skierowaliśmy do miejsc, które odwiedzaliśmy i porządkowaliśmy w zeszłym roku. Będąc przy grobie Apolinarego Stryckiego, przedwojennego aptekarza, spotkaliśmy panią Janinę Groblewską pamiętającą przedwojenną historię Michałowa i troszczącą się o to by przetrwała. Pani Groblewska opowiedziała nam o Panu Stryckim, u którego pracował jej wujek, a następnie zaprowadziła nas na grób Jana Jurewicza, gdzie usłyszeliśmy tragiczną historię młodego kierownika poczty, który został zamordowany przez bolszewików w czerwcu 1941 roku broniąc młyna przed podpaleniem. Obiecaliśmy Pani Groblewskiej, że będziemy dbać o ten grób i pamiętać historię, która poruszyła nas wszystkich.Na cmentarzu katolickim zajęliśmy się jeszcze grobem nieznanego żołnierza z I wojny światowej. W tym roku, pamiętając o 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jeden z uczniów wpadł na pomysł zakupienia biało-czerwonej chryzantemy. Po uprzątnięciu i udekorowaniu grobu byliśmy dumni z naszej pracy i z patriotycznego gestu naszego kolegi Zbyszka. Na cmentarzu prawosławnym uporządkowaliśmy grób Pułkownika Andrzeja Stankiewicza i jego żony, którzy ponad 100 lat temu przekazali plac pod budowę miejscowej cerkwi.


Spędziliśmy też dłuższe chwile sprzątając grób wskazany przez spotkaną przez nas dawną nauczycielkę naszej szkoły oraz najstarszy znaleziony przez nas grób z 1908 roku, którym zajmujemy się już od 3 lat. Przy okazji oczyściliśmy z trawy i mchów sąsiedni zapomniany grób.Tego dnia oprócz pamięci o zmarłych przez porządkowanie grobów, wspominaliśmy też nauczycieli oraz wszystkich członków społeczności naszej szkoły, których już z nami nie ma,  przygotowując okolicznościową gazetkę szkolną.
[album zdjęć]


Podziękowanie: Serdecznie dziękujemy Pani Anecie Gawinie za podarowanie kwiatów, które ułożyliśmy na uprzątniętych grobach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz